Actualitate

Au prins viteză, la Sinaia

Sinaia a fost, din nou, timp de două zile, capitala sporturilor automobilistice din România. 73 de mașini cu mulți cai putere s-au aliniat la startul spectaculoasei curse de viteză în coastă, singura din țară desfășurată pe un circuit urban.

Cei mai buni piloți autohtoni au luptat cu cronometrul pe un traseu cu o lungime de 3000 de metri. Startul s-a dat de la Casino, iar cursa s-a încheiat la Telegondola din stațiune.

Etapa de raliu în coastă a fost urmărită de sute de turiști și localnici, printre care decanul de vârstă din sportul cu motor românesc, Marin Dumitrescu, cel care a îmbrăcat de 30 de ori tricoul de campion naţional.

A fost pentru a opta oară când Campionatul Naţional de Viteză în Coastă s-a desfăşurat la Sinaia.