Actualitate

Burlacu, 50 de puncte

Cătălin Burlacu trăiește a doua tinerețe în baschet. A dovedit-o și în partida cu cei de la Cuza Sport Brăila. Managerul, antrenorul și jucătorul celor de la CSM Ploiești a marcat 50 de puncte în coșul brăilenilor! Evoluția magistrală a lui Burlacu s-a petrecut într-un meci cum rar se vede în eșalonul secund din baschetul românesc. Dramatism total în urma a două reprize de prelungiri de cate cinci minute și un scor final ce amintește de partidele din NBA. CSM Ploiești-Cuza Sport Brăila 105-106, oaspeții fiind cei care s-au bucurat la final deși puteau foarte bine s-o facă și gazdele. Chiar în timpul regulamentar, dar Santana și Melnic nu au fost în zi bună. Adi Tudor a ieșit accidentat în timpul meciului și a trebuit să facă pe antrenorul cât timp Burlacu era în joc. De apreciat, mai ales, evoluția lui Burlacu dar și spiritul de luptă a lui Dogaru. A fost un spectacol de aproape o oră, soarta jocului fiind hotărâta, de cele mai multe ori, de „lungimea” băncii de rezerve. Capitol la care oaspeţii au stat mai bine. S-a văzut încă o dată diferența dintre veteranii și tinerii Ploieștiului aceștia din urmă fiind copleșiți de importanța meciului dar și de dramatismul său. În ”Olimpia” au fost prezenți destui fani, unii dintre ei venind cu copii la meci indiferent de vârsta lor. Toți aceștia i-au consolat pe pierzători cu aplauze care să le mai aline suferința pricinuită după un meci9-maraton. Etapa următoare, Burlacu și coechipierii vor juca, în deplasare, duminică seara, la Știința București.