Sport

Cu ochii pe adversari

Petrolul isi urmareste si adversarii din meciurile amicale. Staff-ul tehnic a fost prezent, de dimineata, la arena Metrom acolo unde se desfasoara Cupa ,,Nicolae Pescaru,,. Principalul Tavi Grigore, secundul Ciprian Pura și maseurul Răduță Ghioca, au urmărit duelul dintre CSA Steaua București si Otelul Galati. Ambii antrenori au remarcat câtiva jucatori de la cele doua echipe si pina la urma castig de cauza au avut galatenii. Dar nu inainte de a avea emotii mari dupa ce singuri si-au facut meciul greu. Prima repriza fost castigata de Otelul care a dat doua goluri în poarta Armatei. Dupa pauza, Lacatus a tipat de mai multe ori la fotbalistii sai iar acestia s-au trezit. Si prin unele schimbari, Steaua a revenit in joc egaland la doi si chiar era sa intoarca scorul. Pina la urma s-a terminat 2-2 si din cauza caldurii, organizatorii au decis să se treacă direct la penaltiuri. Mai inspirati au fost baietii antrenati de Damian Bancila si ex-petrolistul Eugen Baștină. Oțelarii s-au impus cu 4 la 2 si spera ca maine să joace finala cu Petrolul mai ales ca ambele formatii sunt in liga a treia. Poarta Stelei a fost apărată si de Claudiu Chiș ,proaspat casatorit, cel care sezonul trecut a evoluat pentru gruparea petrolistă. Inaintea meciului, organizatorii i-au pregătit un buchet mare de flori lui Nicolae Pescaru, fosta glorie brașoveană. El a dat lovitura de incepere in aplauzele spectatorilor aflati in propriile balcoane sau feriti de soarele arzator. Lumea fotbalistică brașoveană a fost la meci: antrenorii Gabi Stan, Paul Enache, Ioan Mandoca, fostul portar Dumitru Stângaciu, fostul fundas petrolist Negoita. In aceasta după-amiază, Petrolul va juca cu Steagul Roșu Brașov. Lupii speră să castige primul trofeu si pentru asta trebuie sa se califice in finala de maine, care va debuta la ora 11.30, Primul fluier al finalei mici va fi la ora 9.30.