Actualitate

Cupa României mai are o necunoscută

CS U Craiova este prima finalistă a Cupei României. Formația olteană s-a calificat în ultimul act al ”competiției surprizelor” după ce s-a impus cu 6-3 la general în fața formației FC Botoșani. Gruparea din Bănie a câștigat cu 5-1 partida tur, disputată pe ”Ion Oblemenco”, rezultat care a ajutat mult Oltenia și care a îngreunat returul pentru Moldova. Deși s-au impus cu 2-1 pe stadionul Municipal din Botoșani, rezultatul nu a fost suficient pentru accederea în finală.

Formația antrenată de Costel Enache a deschis scorul prin Axente, care a înscris în poarta goală, după o acțiune a lui Olimpiu Moruțan. Mitriță a marcat golul egalizator, însă Golubovic a reușit să-și aducă din nou echipa în avantaj, înscriind la doar câteva minute după ce a fost introdus pe teren.

Moldovenii rămân cu victoria valabilă doar pentru statistică, în timp ce oltenii se califică în finala Cupei României după o pauză de 18 ani! La final ei au recunoscut că au făcut cel mai slab meci, dar s-au și bucurat pe măsura calificării.

La vestiare, alb-albaștrii au dansat și au cântat de bucurie că vor juca cu trofeul pe masă după atâția ani de zile.

Cealaltă finalistă se va decide în această seară. Pentru celălalt loc în finală se vor duela Gaz Metan Mediaș și gruparea din liga secundă, AFC Hermannstadt. Avantajul din meciul tur este de partea sibienilor, care s-au impus cu 1-0. Cele două formații au situații diferite în campionatele lor. Mediașul tremură pentru evitarea retrogradării fiind, la acest moment, pe locul de baraj, în timp ce formația antrenată de Alex Pelici mai are nevoie doar de un punct pentru a promova, matematic, în prima ligă. Finala Cupei României se va juca pe 27 mai, pe Arena Națională.