Actualitate

Eșec la final

Încă un eșec amical pentru Petrolul. Formația ploieșteană a dat ultimul test din primul cantonament de iarnă. Care s-a încheiat tot cu o înfrângere, 0-1, împotriva locului 8 din Polonia. Trupa lui Rednic a primit unicul gol cu cinci minute înaintea finalului primei reprize. A fost o greșeala colectivă, Geraldo-Satli, de care a profitat Malinowski, polonezul împingând mingea în poarta goală. Cea mai mare ocazie de gol a galben-albaștrilor a venit la câteva minute după pauză. Chirița junior a trimis mingea în bară dintr-o poziție foarte bună.

Duelul cu polonezii n-a fost tocmai amical, meciul fiind plin de durități și întrerupt de mai multe ori. Antrenorul Mircea Rednic a urmărit partida de pe partea opusă a terenului pentru a fi concentrat la jocul băieților săi. Iar “Puriul” mai are de lucrat având în vedere problemele din defensivă, dar și cele din atac. În cele trei amicale au fost multe greșeli între fundași iar în avanposturi ofensiva n-a reușit nici măcar un gol. Gruparea galben-albastră se află la finalul primului cantonament de pregătire. Petroliștii mai au, mâine, o zi cu două antrenamente, după care vineri, la prânz, lotul va reveni în țară.