Sport

Fotbal fără goluri

Petrolul și Astra au jucat un fotbal fără goluri. Iar ploieștenii nici la a treia încercare n-au reușit să învingă o contracandidată la titlu. După înfrângerile cu CFR și Steaua, de pe teren propriu, lupii au scos un punct la Giurgiu, iar de acest rezultat s-au bucurat echipele aflate deasupra. Găzarii au obținut un punct pe terenul vicecampioanei având în vedere ocaziile mai clare ale gazdelor. În două situații, Pecanha a scos providențial șuturile brazilianului Wilian. Fundașul Alcenat a respins de pe linia porții mingea deviată de Budescu iar bara l-a salvat pe portarul petrolist după cornerul executat de același jucător. Petroliștii au fost cei care au dat drumul la ocazii. Chiar în primul minut, Tamuz l-a întins pe juniorul Lung, iar Teixeira, peste câteva minute, a șutat la câțiva centrimetri de bară. Și în partea secundă ocaziile au alternat, iar Victoraș Astafei a ratat de două ori față în față cu portarul Astrei. După meci, “Muller-Astafei” a spus că au pierdut două puncte, nu au câștigat unul, deoarece își doreau foarte mult să câștige. În schimb, Gigi Mulțescu susține că Petrolul a câștigat un punct față de Steaua, iar rezultatul este corect pentru că fiecare echipă putea câștiga. Este pentru prima oară, în acest sezon, când Petrolul nu marchează în deplasare și bifează al doilea rezultat de 0-0 după cel cu Rapidul, de pe arena “Ilie Oană”.