Sport

Iarna de zece

Handbaliștii Ploieștiului au o iarnă de nota 10. Asta după ce au reușit a 10-a victorie consecutivă în Divizia A. Succesul le-a adus și primul loc în serie. Grație victoriei, 27-25, obținută împotriva lui CSU Galați, principala contracandidată la promovarea în Liga Națională. Derbiul seriei a fost onorat de ambele echipe, care au oferit răsturnări de scor, goluri frumoase și un final tensionat. În prima parte, ploieștenii au început în forță, dar șapte minute de ineficiență au însemnat șase goluri pentru oaspeți.

Antrenorul Dobrescu a cerut time-out și după aceea Emilian Turcu a reușit egalarea, situație cu care s-a intrat la pauză. În partea secundă, suspansul s-a menținut și din cauza evoluției celor doi portari ai Ploieștiului, care n-au prins o zi bună. Însă “a ieșit la suprafață” jocul lui Turcu. Golgeterul ploieștean și-a confirmat statutul, fiind handbalistul partidei cu cele 11 goluri marcate. El și ceilalți coechipieri vor ierna pe primul loc și cu un avans de șase puncte față de celelalte urmăritoare. Astăzi, handbaliștii ploieșteni au cinstit Ziua Națională a României fiind prezenți la defilările care au avut loc cu ocazia sărbătorii.