Sport

Încă o cupă decernată la Ploiești

CSM București a cucerit Cupa României, ediția 2016-2017, după o finală câștigată împotriva celor de la SCM Craiova. Trofeul suprem i-a fost înmânat de ploieșteanul Alexandru Dedu, președintele Federației Române de Handbal, căpitanului echipei, Oana Manea. Dedu l-a invitat pe fostul campion mondial la box, Leonard Doroftei, să facă premierea celor mai bune handbaliste ale turneului. Doroftei le-a oferit premiile individuale Izabellei Gulden – MVP-ul competiției, Oanei Chirilă – cea mai eficientă handbalistă, și Yuliei Dumanska – pentru cel mai bun portar. La rândul său, Doroftei a primit din partea lui Dedu mingea cu care s-a jucat marea finală. La finalul competiției găzduite de Sala Olimpia, două legende ale handbalului feminin românesc s-au retras din activitate. Cristina Vărzaru și Aurelia Brădeanu au spus adio sportului de performanță. Brădeanu este câștigătoare a Ligii Campionilor și a evoluat, cu România, la 17 turnee finale, record all-time, timp în care a câștigat trei medalii, un argint și două de bronz. Aceași medalie de argint o deține și Vărzaru, cea care de-a lungul carierei a câștigat de patru ori Liga Campionilor! Astfel că, la Sala Olimpia, ele au participat la ultima competiție oficială. ,,Mika” Brădeanu a jucat în timp ce ,,Cris” Vărzaru, a privit jocurile de pe margine, din cauza unei accidentări. Câștigarea Cupei a fost ultima performanță pentru Vărzaru și Brădeanu, iar sportul pe semicerc va fi mai sărac fără două sportive de excepție.