Sport

Înfruntarea cupelor

Câștigătoarea Cupei României, învinsă de cea a Croației. Petrolul a pierdut, 0-1, în fața lui Hajduk Split. Golul primit de Bornescu a venit chiar în minutul doi al partidei. Brazilianul Romario a jucat fundaș dreapta, fiind o variantă încercată de Contra cu ocazia absențelor lui Alcenat și Achim. “Guriță” l-a folosit, prima repriza, și pe atacantul Sandaza, cel mai nou jucător din “haită”. După pauză, antrenorul Petrolului a trimis pe teren o altă echipă, iar Younes și Bokila, la primul joc în Slovenia, au avut șansa să întoarcă rezultatul, însă fără efect. Fără minute, în acest meci, a fost și portarul Pecanha deoarece Contra a apelat la rezerva Povilas. Chiar dacă rezultatul nu a fost pe placul antrenorului, revederea cu un fost adversar i-a făcut plăcere. Croații sunt pregătiți de Igor Tudor, fostul fundaș al lui Juventus Torino. Contra și Tudor au depănat amintiri de pe vremea când erau rivali în derbiurile Milan-Juventus. De o campioană va avea parte Petrolul și în următorul test. “Găzarii” vor înfrunta, mâine, pe NK Maribor, cea mai bună echipă a Sloveniei.