Sport

Medalii din Delta Dunării

Zeci de medalii au găsit înotătorii Tamarei Costache în Delta Dunării. Recent, sportivii de la CSM Ploieşti au participat, la Tulcea, la o întrecere ce poartă numele Deltei Dunării. Iar micuții înotători au evoluat cu succesul în bazinul tulcean. 35 de medalii, dintre care 13 de aur, 4 de argint şi 18 de bronz! Este bilanțul reușit de competitorii CSM-ului. Cea mai medaliată sportivă ploieșteană a fost Thea Stănilescu, cea care a câștigat numai puțin de cinci medalii din cel mai strălucitor metal. Patru medalii de aur a câștigat Luca Marinescu, Aida Stancu trei, iar Alexandra Constantin a urcat o dată pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Primii trei din cei manționați au primit cupe pentru cele mai bune performanţe ale concursului. La Cupa ,,Delta Dunării” s-au întrecut 150 de copii de la 12 cluburi din ţară. A fost încă un prilej pentru sportivii CSM să arate că pot face performanță și fără bani. Dar toate acestea ar trebui să-i oblige pe aleșii locali să deblocheze situația financiară. Mai ales că începând cu luna iulie contractul de activitate sportivă este aprobat, iar procentul de maxim cinci la sută prin care cluburile municipale pot finanța sportul este aprobat și poate fi pus în aplicare.