Actualitate

Nu și-au revenit din șoc

Baschetbaliștii de la CSM Ploiești nu și-a revenit din șocul suferit cu Brăila, etapa trecută, cănd au pierdut după două reprize suplimentare de joc. Au evoluat în Capitală și deznodământul meciului a fost același numai că s-a produs în timpul regulamentar și la o diferență clară. Știința București – CSM Ploieşti 76-98, după o partidă care a contat pentru etapa a 5-a a Fazei semifinale a campionatului Ligii întâi. Băieţii lui Burlacu au câştigat primul sfert al meciului şi au revenit înainte de pauză pentru a intra la cabine cu deficit de un singur punct. Dar bucureştenii, lideri ai clasamentului după patru etape, au reuşit o nouă desprindere în cele zece minute de după reluare, în special datorită jocului de contraatac. Cu un lot mai omogen şi soluţii pe bancă mai apropiate de nivelul titularilor, Ştiinţa a avut o perioadă de joc ce l-a convins pe Cătălin Burlacu să le dea credit tinerilor în ultimul sfert. Important pentru staff-ul tehnic a fost că toţi jucătorii au avut şansa să joace măcar câteva minute şi, cu excepţia lui Vrabie şi Scărlătescu, să-şi treacă şi numele pe lista marcatorilor. Din nou veteranul Burlacu a fost cel mai bun marcator, decarul ploieștean reușind 29 de puncte. În runda următoare, formația ploieșteană va juca tot în deplasare şi tot în Capitală, pe terenul celor de la Aurel Vlaicu.