Sport

Prefață la Europa League

Petrolul a intalnit o posibila adversara din preliminariile Europa League. In primul amical al verii, FC Petrolul-Lokomotiva Zagreb 2-2, dupa ce “gazarii” au condus cu 2-0. Petrolistii sunt cap de serie in turul doi preliminar si pot da peste croati care trebuie sa treaca de prima mansa. Hamza Younes si Adrian Cristea au marcat golurile galben-albastrilor in primul test din Slovenia. Younes a profitat de o greseala a fundasului advers dupa o deviere a lui Roman. Iar Cristea a punctat, in repriza secunda, din penalty, la faultul scos de fundasul Grecu. Insa trupa lui Contra n-a reusit sa tina de rezultat, fotbalistii de la Lokomotiva Zagreb egaland in ultimul sfert de ora. Contra a trimis in teren cate o echipa pentru fiecare repriza. In prima a debutat si spaniolul De Lucas, mijlocasul venit de la Salamanca. In schimb, celalalt spaniol, Martinez, impreuna cu Bokila, au urmarit jocul de pe margine din cauza unor probleme medicale. Urmatorul amical ar trebuie sa fie, maine, contra lui Hajduk Split insa partida nu este, deocamdata, confirmata oficial.