Sport

Real și Bayern, calificări asemenea

Real Madrid și Bayern Munchen sunt două dintre candidatele la câștigarea trofeului UEFA Champions League din acest sezon. Mai ales datorită dimensiunii calificărilor “în oglindă” reușite în sferturile de finală. Real Madrid a înregistrat o dublă victorioasă, 3-1 cu Napoli iar Bayern merge mai departe după două succese identice, 5-1 cu Arsenal. În urmă victoriei de pe terenul napoletanilor, Real Madrid a ajuns la 12 partide fără înfrângere la ora actuală, în Champions League. Madridul are șapte victorii și cinci rezultate de egalitate, clubul având și cele mai multe trofee UCL câștigate, 11 până în acest moment. Printre victime sunt Manchester City, Atletico Madrid, Borussia Dortmund. Ultima înfrângere suferită de madrileni în Champions League a fost înregistrată în aprilie 2016, când germanii de la Wolfsburg i-au învins, 2-0, pe spanioli, în turul sferturilor de finală. Realul mai are și 47 de meciuri consecutive cu gol marcat, în toate competiţiile, după partida de la Napoli. În această seară, au loc noi partide din optimile de finală ale UEFA Champions League. FC Barcelona-PSG (în tur 0-4) și Borussia Dortmund – Benfica Lisabona (în tur 0-1).