Sport

Tie-break cu Arcada spartă!

Tricolorul LMV Ploiești a reușit lovitura decisivă în tie-break și a spart Arcada chiar în deplasare. Etapa a 19-a a Diviziei A1 de volei masculin a fost una a oaspeților. Cinci din cele șase meciuri ale rundei au fost adjudecate de echipele oaspete. În derbiul acestei etape formația antrenată de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu s-a impus la Galați, reușind una dintre cele mai spectaculoase victorii din acest sezon. Prin acest succes, voleibaliștii Ploieștiului au produs prima înfrângere pe teren propriu a gălățenilor din această ediție de campionat. De Pra, Spînu și ceilalți jucători ai Arcadei au câștigat primul set după care Dushkov, Carrasco și coechipierii au egalat și așa s-a jucat până s-a ajuns la setul decisiv. Acesta a fost câștigat de Tricolorul, 15-11, și astfel echipa ploieșteană a bătut și singura formație de care nu trecuse în actualul sezon. Vargas, Milivojevic și Dushkov au reușit, fiecare, câte 16 puncte, fiind cei mai eficienți voleibaliști pentru echipa lor. În plus, bulgarul Dushkov a realizat și cele mai multe blocaje din acest meci. În urma acestui succes, gruparea ploieșteană a acumulat 37 de puncte și se menține pe locul 5 în iererhia națională. După două jocuri consecutive în deplasare, etapa viitoare, sâmbătă, 4 martie, de la ora 18:00, LMV-ul va juca, pe teren propriu, cu Unirea Dej.