Sport

Un meci foarte cald

A fost un meci placut, mai ales pentru suporteri. Este parea lui Mircea Lucescu, antrenorul lui Șahtior Donețk. “Il Luce” a venit a doua oara la Ploiesti dupa ce o facuse in urma cu doi ani atunci cand Petrolul si Sahtior s-au intalnit intr-un meci amical. Lucescu a declarat dupa Petrolul-Botosani 4-1 ca este ideal sa conduci din minutul unu mai ales pentru antrenori si fani. El a spus ca rezultatul a fost meritat, jucatorii Petrolului rezolvand meciul repede. Apoi l-au controlat printr-o posesie foarte buna. Lucescu si-a impartit privirea cand la meci, cand la televizor, unde nationala de handbal feminin under 18 a devenit campioana mondiala. I-a placut de Mutu atat cat a jucat dar in repriza a doua s-a gandit mai mult la meciul de joi. Lucescu senior a fost fericit pentru fiul sau, asa cum si Razvan se bucura atunci cand tatal castiga. Juniorul a spus ca secretul a fost atitudinea din cele 15 minute, iar pentru asta ii apreciaza pe jucatori deoarece au dat dovada de seriozitate. Razvan a spus ca in ritmul in care se joaca si pe o caldura infernala lucrurile se puteau complica. Si Razvan Lucescu a tratat meciul serios si nu a menajat nici un jucator dupa egalul cu cehii. Doar Hoban a jucat fundas central iar Marinescu a intrat la mijlocul terenului. In aceasta partida si-au facut debutul, pe “Ilie Oană”, Victoraș Astafei și Murad Satli care au jucat in repriza secunda, inlocuindu-i pe Teixeira si Geraldo.