Actualitate

Aproape de “tăiere”

Voleibalistii de la Tricolorul LMV au fost aproape să fie “tăiați” de Coasă și coechipierii de la Unirea Dej. Ei au caștigat două din cele trei puncte pe terenul dejenilor, dar puteau la fel de bine să le piardă. Gazdele și-au dorit o evoluție căt mai bună deoarece era ultima lor ocazie să mai spere la play-off. A fost un joc cu răsturnări de scor dar și cu multe servicii greșite din partea “tricolorilor”. Din această cauză au pierdut 25 de puncte adunate, adică un set intreg care le putea aduce toate punctele. Lică și colegii săi au irosit primul set dar le-au căștigat pe urmatoarele două. “Uniriștii” au egalat situatia pe seturi si s-a intrat în “decisiv”. Pînă la urmă, ploieștenii s-au impus dar după mari emoții. Olteanu și Bissette, de la Tricolorul, au punctat cel mai mult iar de la Unirea, Suson și Talpă, au fost cei mai eficienți. Față de meciul de la Dinamo, principalul Stancu a folosit toți voleibalistii lotului, mai putin tinerii. După acest 3-2, Tricolorul este, în clasament, la patru lungimi distanță fata de liderul Steaua, dar cu un meci mai mult disputat iar Unirea a ratat orice șansă de a se mai califica în faza superioară a campionatului. Din acest sezon regulat al Diviziei A1 mai sunt de disputat patru etape. Dupa disputa de aseară, “tricolorii” s-au deplasat direct la Baia Mare, oraș aflat la circa 100 de kilometri de Dej. Acolo, băieții lui Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu vor intalni, sămbătă, echipa Stiința Explorări. Meciul contează pentru etapa a 19-a si va incepe la orele după-amiezii.