Autoturism cuprins de flăcări după impact cu un autocar, în Sinaia

Un accident rutier deosebit de grav s-a produs în sâmbătă, pe strada Mănăstirii din Sinaia, unde un autoturism în care se aflau două persoane a intrat în coliziune cu un autocar ce transporta 15 pasageri. În urma impactului, autoturismul a fost cuprins de flăcări.
Din primele cercetări s-a constatat că un tânăr în vârstă de 22 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a pierdut controlul direcției de mers și a intrat în coliziune cu un autobuz condus de un bărbat de 46 de ani.
În urma impactului, atât cei doi șoferi, cât și patru pasageri aflați în cele două vehicule au fost răniți și transportați la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.
Conducătorul autobuzului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Tânărul aflat la volanul autoturismului nu a putut fi testat pe loc din cauza stării de sănătate, urmând să-i fie recoltate probe biologice la spital pentru stabilirea alcoolemiei.
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Sinaia au intervenit cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. În sprijin, au fost mobilizate și ambulanța SMURD de terapie intensivă mobilă din Ploiești, elicopterul SMURD Brașov, precum și trei ambulanțe ale Serviciului de
Ambulanță Județean Prahova.
La momentul sosirii echipajelor de intervenție, cei doi ocupanți ai autoturismului se aflau în afara vehiculului incendiat, în stare de semiconștiență. Aceștia au fost evaluați medical la fața locului. Una dintre victime a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgențe Ploiești, iar cealaltă, cu ajutorul elicopterului SMURD, a fost preluată de pe stadionul din orașul Sinaia.
Pasagerii autocarului nu au fost răniți, însă sunt evaluați medical preventiv la fața locului. Totodată, două alte victime, conștiente și cooperante, au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului și pentru a dispune măsurile legale care se impun.