Actualitate

În prima urnă pentru turneul scandinav

Naționala de handbal feminin a României va face parte din prima grupă valorică la tragerea la sorți programată să aibă loc, luna viitoare, la sediul EHF din Viena. Grupele au fost făcute publice de Federația Europeană de Handbal pentru procedura tragerii la sorți a turneului final al Campionatului European de Handbal Feminin. Acesta va fi găzduit de Danemarca și Norvegia între 3 și 20 decembrie. EHF a luat drept clasament de bază ierarhia de la Euro 2018, acolo unde handbalistele tricolore au terminat pe locul patru. România se află printre cele 16 echipe care au obținut calificarea la acest campionat și face parte din prima grupă valorică. Alături de Franța, Rusia și Olanda. Organizatorii au decis deja ca Norvegia să facă parte din grupa D, iar Danemarca din grupa A. Arena Spektrum din Trondheim va găzdui și grupa C în care a fost distribuită Olanda, în timp ce grupa B, în care va juca Suedia, se va desfășura la Frederikshavn. Locurile de desfășurare ale grupelor principale vor fi Stavanger, în Norvegia, și Herning, în Danemarca. Weekendul final al turneului se va dispta în capitala Norvegiei, Oslo. Una din țările gazdă, Danemarca, este specială pentru selecționata României având în vedere că aici s-au câștigat ultimele două medalii la turneele majore, bronz la Euro 2010 și aceași medalie la Mondialul din 2015.