Actualitate

La 7 metri de surpriză

CSM Ploiești a fost la doar 7 metri distanță de o surpriză în fața lui CSM București. La scorul de 26-27, echipa ploieșteană a avut ultimul atac și a beneficiat, în ultima secundă, de o lovitură de la 7 metri. Antrenorii ploieșteni, Nicolae și Dobrescu, l-au trimis la execuție pe Alex Tărâță, jucător ce nu intrase deloc până atunci. Tărâță a executat, însă portarul vicecampioanei, ploieșteanul Ionuț Iancu, l-a ghicit pe handbalistul CSM-ului și a devenit eroul formației sale. Mai mult, ploieștenii puteau chiar să câștige înfruntarea cu bucureștenii. Au condus timp de 50 de minute, iar la un moment dat au avut și 6 goluri diferență. Însă coșmarul echipei din urbea lui nenea Iancu a fost ploieșteanul Iancu. În ultimele 10 minute acesta a apărat totul, iar gazdele, prin spaniolul Humet, au înscris de fiecare dată. De-altfel, ibericul a fost cel mai bun marcator al echipei sale cu 8 goluri. Tot atâtea a reușit și Alex Farcas pentru CSM Ploiești după ce, în prima etapă, fratele geamăn, Răzvan, a fost cel mai eficient. După două etape, jocul CSM-ului are eficiență, însă acest lucru nu se vede, deocamdată, pe tabela de marcaj și în clasament. Ei speră ca jocul bun să fie susținut și de un rezultat pe măsură, iar primul succes să vină etapa viitoare, pe teren propriu, cu CSA Steaua.