A revenit iarna!
Iarna a revenit, în forță, în Prahova și a creat probleme în mai multe zone din județ. Vântul care a suflat cu putere a făcut ca mai mulți arbori să cedeze și să cadă peste firele de înaltă tensiune. Astfel, de dimineață, aproape 8 mii de consumatori erau fără curent electric.
La Jugureni, pompierii au fost chemați să intervină după ce mai mulți arbori erau căzuți peste drum iar accesul era blocat. Angajații ISU au mers pe jos doi kilometri.
Arbori au căzut și în Sinaia, Drajna, Măneciu, Posești, Izvoarele, Teișani sau Vărbilău. În zona de munte s-a circulat în condiții de iarnă, drumarii fiind nevoiți să arunce cu material antiderapant. Pe DJ 102 R, de exemplu, între Călugăreni și Tătaru, stratul de omăt proaspăt depus a fost de 35 de centimetri.
Autoritățile din Sinaia au decis să închidă drumul care leagă stațiunea de Cota 1400, șoseaua fiind impracticabilă din cauza zăpezii.