Actualitate

Au alergat și s-au calificat

Atleţii de la CSM Ploieşti au participat, recent, la prima competiţie importantă din 2019, „Romanian Masters Athletics”. Competiţia a fost găzduită de Sala de atletism din incinta Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu”. Sportivii pregătiţi de Augustin Iancu şi Robert Munteanu au avut poftă de alergat, reuşind să cucerească nu mai puţin de 16 medalii. La această reuniune unul dintre atleții CSM-ului a reușit o performanță personală importantă. Daniel Rezmiveş și-a căștigat dreptul de a participa la Campionatul European de Sală de la Glasgow, care se va disputa în perioada 1-3 martie 2019. Cel mai rapid atlet al clubului a „fugit” în proba de 60 de metri plat şi a îndeplinit, astfel, baremul de participare la competiţia continentală de peste şase săptămâni. Foarte aproape de această performanţă a fost şi Costin Homiuc. El a fost doar la 4 sutimi de barem în cei 60 de metri parcurși. El mai are, însă, încă două ocazii pentru a se califica la turneul din Scoția. Săptămâna viitoare, la Campionatul Naţional Universitar de la Bacău, şi în prima săptămânii a lunii februarie, când va avea loc, la Bucureşti, Campionatul Naţional de Atletism de Seniori şi Tineret. Din cele 16 medalii obţinute de sportivii de la CSM Ploieşti, cele mai multe au fost de de aur și bronz, dar au fost căteva și de argint. Pe prima poziție a podiumului au urcat Daniel Rezmiveș, Cristian Radu, Alexandru Geamănu și Teodora Iancu, la săritura în înălțime.