Sport

Au explorat Baia-Mare

Tricolorul LMV Ploiești a explorat terenul propriu în disputa cu Baia-Mare. Formația ploieșteană s-a impus cu 3 la 1, pe seturi, reușind una din surprizele campionatului. Dar și o revanșă luată după ce Știința Explorări Baia-Mare s-a impus, în tur, în propriul fief. Rumpunen și ceilalți voleibaliști ai Ploieștiului au câștigat clar primele două seturi, 25:19 și 25:13. A urmat o tresărire de orgoliu a băimărenilor care au câștigat setul trei la limită, 25:22. Însă forma excelentă arătată de gazde s-a concretizat prin caștigarea unui nou set și a partidei. Serviciul bun, coordonarea între jucători și blocajul excelent au făcut ca voleibaliștii Tricolorului să bată o echipă care se bate pentru titlul național.

Este a 8-a victorie a LMV-ului în acest sezon iar izbânda de aseară i-a apropiat și mai mult de o poziție superioară în clasament. Tricolorul se menține pe locul 6 cu 30 de puncte, dar s-a apropiat la doar trei lungimi de Volei Club Caransebeș, ocupanta locului 5. Gruparea antrenată de Marian Anton și Mădălin Marinescu își poate continua forma bună, arătată în ultima perioadă, prin noi victorii în ultimele două runde din sezonul regulat. Asta pentru că LMV Ploiști va avea dispute cu adversari inferiori, după cum arată ierarhia campionatului. Sâmbătă după-amiază, Tricolorul joacă, în deplasare, la CSM București, echipă ce ocupă poziția a 8-a, iar în ultima partidă de pe teren propriu o va întâlni pe Dinamo București, următoarea în clasament după CSM-ul bucureștean.