Actualitate

Au luat o “mână” de goluri

Lupta pentru locul doi în seria a patra a Campionatului Naţional rămâne deschisă. Echipa ,,under 19” a Petrolului a pierdut categoric în ultima apariţie oficială din acest an. ,,Lupişorii” lui Liliac au luat o “mână” de goluri în deplasarea de la Bucureşti. Ei au jucat cu contracandidata la locul doi, Progresul Spartac, iar petroliştii nu au reuşit să mărească diferenţa în clasament. În schimb, au suferit cea mai drastică înfrângere din acest sezon. Progresiştii au deschis seria ocaziilor, iar petroliştii au răspuns cu alte două situaţii mari. În prima, Stoica a ratat singur cu portarul după ce a fost servit excelent de Simionescu. Acesta din urmă a ratat şi el, peste câteva minute, o lovitură de la 11 metri. Pînă la finalul reprizei gazdele au deschis scorul și au intrat la pauză cu avantaj minim. În partea secundă, echipa ploieșteană a căzut total. Mai ales după ce fotbaliștii lui Spartac au marcat două goluri care pot fi prezentate la un concurs de frumusețe specific. S-a terminat 5-0, ultimul gol fiind marcat chiar de portarul gazdelor, din penalti. În urma acestui rezultat diferența între Petrolul și Progresul a rămas de cinci puncte în favoarea trupei ploieștene. Campionatul i-a o pauză până în luna martie a anului viitor atunci când sezonul oficial va fi reluat.