Actualitate

Campionat Național de Orientare, la Comarnic

Weekend de excepție la Comarnic. În perioada 1-2 Iunie 2019, la poalele muntelui Gurguiata, s-a desfășurat Campionatul Național de Orientare: ”Carpathian O-Trophy”, un eveniment sportiv ce a inclus două etape de ranking mondial și la care au participat peste 240 de concurenți din țară și de peste hotare. Competiția a fost organizată de Federația Română de Orientare, în parteneriat cu Primăria Comarnic și cluburile sportive ”C.S. Metropolitan” București și ”OK Silva” Câmpina. Elevii comărniceni au avut ocazia să-și testeze încă o dată abilitățile sportive la cea de-a III-a ediție a Cupei Orașului Comarnic. La categoria Feminin-15 ani, laurii victoriei au fost culeși de eleva Alexia Nan, care a primit trofeul la categoria ei, în vreme ce locurile II și III au fost ocupate de Raluca Harabagiu și Teodora Mușea. Categoria Feminin-19 ani a avut o singură laureată, pe Georgiana Vasile, ocupanta locului I. Altfel a stat situația la categoria masculin, unde competiția a fost acerbă. La Masculin -15 ani, trofeul a ajuns la elevul Viorel Oprea, argintul a fost câștigat de Adrian Iordache, iar medalia de bronz i-a revenit elevului Mario Șovăială. Tot la masculin, dar la categoria 19 ani, marele câștigător a fost Adrian Găgean. Pe locul II s-a situat Florentin Dulamă, iar cea de-a treia treaptă a podiumului a fost ocupată de elevul Teodor Savu. Primarul orașului Comarnic, Sorin Popa, care a contribuit la organizarea evenimentului, a fost cel care a înmânat medaliile și trofeele câștigătorilor. Pentru că prima zi a evenimentului sportiv a coincis cu Ziua Internațională a Copilului, toți copiii prezenți sâmbătă, 1 Iunie, pe poiana de la ”Metana”, au primit mici surprize de la Primăria Comarnic, în vreme ce atmosfera de sărbătoare a fost asigurată de elevii talentați de la Asociația Culturală ”Zestrea Carpaților”.