Sport

Chițu e pe locul cinci în lume

Judoka Andreea Chițu ocupă, în momentul de față, locul 5 în clasamentul mondial. Grație celor 120 de puncte obținute după medalia de bronz cucerită la turneul Grand Prix găzduit la Samsun în Turcia. Sportiva legitimată la CSM Ploiești-Steaua s-a clasat pe locul 3 la categoria 52 de kilograme după ce le-a învins, pe rând, pe adversarele sale din Franța, Slovenia și Franța. În semifinală, Chițu a pierdut împotriva unei reprezentante a Italiei. La rândul ei, prahoveanca Violeta Dumitru a concurat la categoria 48 de kilograme dar s-a oprit chiar din primul tur. Ea a fost învinsă de o campioană mondială și europeană de juniori din Rusia, care avea, de altfel, să câștige concursul de la Samsun. Alte două sportive de la CSM Ploiești vor fi angrenate în partide internaționale. Handbalistele Mădălina Zamfirescu și Andreea Chiricuță se vor prezenta, peste o săptămână, la lotul național de tineret. Ele vor face joncțiunea cu celelalte tricolore peste o săptămână, la Sfântul Gheorghe. După câteva zile de pregătire, vor participa la un turneu de calificare, în Islanda.