Sport

De păstrat pe DVD

Petrolul-FC Brasov, un meci de pastrat pe dvd. De 10 ani nu se mai marcasera 10 goluri intr-un meci din liga intai. S-a intamplat, aseara, la Ploiesti, acolo unde “gazarii” au castigat, 6-4, cu “stegarii”. Meciul a fost ca un top european al golurilor. Dupa 8 minute, Petrolul avea 2-0 prin reusitele lui Younes si Marinescu. Brasovenii au revenit prin dubla lui Batin. Dar tot “Marin” a vrut sa termine repriza in avantaj reusind prima dubla in liga intai. Dupa mai multe ratari ale “lupilor”, Popa a egalat. A fost ultima oara, pentru ca a urmat, poate, momentul partidei. Bornescu a avut un reflex mare iar pe atacul petrolistilor, Younes a reusit dubla. Haitianul Alcenat a dat primul gol pentru Petrolul si l-a dedicat familiei. Si Grozav i-a dat gol lui Mutu iar Mateiu, de la Brasov, a reusit executia meciului. Unul considerat cel mai frumos din acest sezon. Dar si important, “lupii” reusind o serie istorica de 13 meciuri fara infrangere.