Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Eșec mai clar decăt arată scorul

Petrolul a întrerupt seria de trei victorii printr-o înfrăngere clară la Cluj. Chiar dacă scorul nu o arată, 2-3 pe Cluj Arena, trupa petrolistă a pierdut meciul încă din startul reprizei secunde. Era minutul 51 și tabela arăta 3-0 pentru ”șepcile roșii”. Schimbarea sistemului de joc, unul ofensiv, folosit în premieră de Leo Grozavu, evoluția defensivei și a portarului Arpad Tordai, au contribuit decisiv la înfrăngerea Petrolului. Primul gol a fost luat în urma unei ieșiri a portarului petrolist care a alunecat în marginea careului de 16 metri, iar Ursu a profitat şi cu poarta goală în faţă, a trimis balonul în plasă. După această gafă petroliștii au dominat dar fără folos. După pauză, amatorismul apărării petroliste a continuat. În doar două minute, Antoche și colegii din defensivă n-au avut reacție la două acţiuni rapide ale gazdelor. Ambele au avut același tipar: centrare din flanc, prima dată de pe dreapta, a doua oară de pe stânga, pentru execuţiile „căpitanului” Dorin Goga, găsit de fiecare dată incredibil de liber în faţa porţii. După 3-0, clujenii au avut un om eliminat iar galben-albaștrii au încercat să repare ce tot ei stricaseră. Căpitanul Ghinga trimite pe lăngă din poziție favorabilă iar peste alte căteva minute, fundașul Țigănașu prinde un trasor și Dur-Bozoancă este salvat doar de bara din dreapta sa. Golurile Petrolului au venit tocmai în prelungirile meciului. Nini Popescu a înscris cu un şut de la 25 de metri, după ce portarul gazdelor a alunecat. Iar Claudiu Herea a punctat cu o reluare din interiorul careului, însă era, deja, prea târziu pentru a mai obține măcar un punct. În urma acestui eșec, Petrolul coboară pe locul 4 la două lungimi de locurile promovabile. Etapa viitoare, Petrolul va juca pe „Ilie Oană”, cu Aerostar Bacău. Partida se va disputa vineri, 28 septembrie, începând cu ora 18.00.