Sport

Eșecul dă speranțe

Eșec, dar speranțe de mai bine pentru CSM Ploiești. Trupa antrenată de Dumitru Muși a pierdut primul meci oficial din acest an, dar evoluția handbalistelor este în creștere. CSM-ul a fost învins, 21-24, pe terenul celor de la Dunărea Brăila. Roman și celelalte fete s-au ținut aproape de adversar, prima repriză terminându-se doar cu un gol avantaj de partea gazdelor. După pauză, lupta s-a dus până în minutul 50, atunci când handbalistele Ploieștiului au cedat, iar Brăila și-a adjudecat victoria. Conform celor prezenți la meci, noile achiziții – portărița Polocoșer și centrul Curtean- au contribuit la prestația echipei cu intervenții bune, dar și cu goluri. Conducătorul de joc Daciana Curtean a marcat de cinci ori, însă interul Roman a fost cea mai eficientă jucătoare a CSM-ului, cu 6 goluri. După acest meci, echipa ploieșteană rămâne cu 3 puncte în clasament, ocupând penultimul loc. Etapa următoare, pe 15 ianuarie, CSM Ploiești va juca, pe teren propriu, cu Universitatea Neptun Constanța în ultima etapă a turului Ligii Naționale.