Actualitate

Eurofetele României

România a fost între ultimele patru echipe care a obţinut calificarea la Campionatul European de volei feminin. Pentru prima dată, Campionatul European va reuni la start 24 de echipe după ce pînă acum s-a jucat în sistemul cu 16 formații. Turneul final se va disputa în patru ţări diferite: Turcia, Polonia, Slovacia şi Ungaria. Fiecare dintre acestea va organiza câte o grupă de calificare. Cele 24 de naționale vor fi împărţite în patru grupe de 6, primele patru formaţii din fiecare urmând să se califice în şaisprezecimile competiției. Federaţia Europeană de Volei a stabilit şi urnele pentru tragerea la sorţi, conform locului în clasamentul mondial ocupat de fiecare echipă în parte. România e pe poziţia a 18-a şi va intra în urna a patra, penultima, la tragere. Turneul final european feminin se va disputa între 23 august şi 8 septembrie 2019. După faza grupelor, fiecare ţară gazdă va organiza câte două meciuri din şaisprezecimi şi câte un sfert de finală. Semifinalele se vor juca, una în Turcia şi una în Polonia, iar finalele vor avea loc în Turcia. Baciu, Nneka și colegele lor s-au calificat la Euro în urma victoriei dramatice obținute în Bosnia. Succes pe care l-au obținut după ce s-a jucat și setul decisiv, căștigat de romănce cu 15 la 9. La general, a fost 3-2 astfel că după o perioadă de patru ani de zile, Romănia va juca din nou la cea mai tare competiție europeană la nivel de echipe naționale.