Actualitate

Favorită la locul secund

Echipa ,,sub 19 ani” a Petrolului şi-a confirmat statutul de favorită la locul doi în seria din care face parte. O poziţie importantă care poate aduce calificarea la turneul zonal. Iar succesul în derbiul local, contra Astrei, contribuie la consolidarea locului secund. Pe o arenă ,,Prahova” din ce în ce mai deteriorată, petroliştii s-au impus cu 2-1 în fața astriștilor. Deschiderea scorului a fost anunțată de Simionescu care putea înscrie în debutul partidei, dar un fundaș al Astrei a respins în ultimul moment. Peste câteva minute, gazdele nu s-au mai putut opune la cursa lui Mihai Constantinescu cel care a trimis mingea în poartă după un serviciu excelent al lui Enache. Trupa antrenată de Gigel Cosarek a replicat imediat și putea egala însă bara a salvat echipa petrolistă. Pînă la pauză ambele formații mai puteau marca, iar ocaziile au continuat și în partea secundă. Mai ales din partea formației oaspete care își putea face meciul ușor la câte șanse a avut, cele mai mari irosite de Sotir și Simionescu. Tot căpitanul echipei, Enache, a fost și la originea golului doi. El a centrat perfect, din corner, pentru fundașul Mehmet Ardic care a punctat cu o lovitură de cap. Și gazdele au reușit să marcheze tot în urma unei faze fixe. Fixat a rămas și scorul final, iar Petrolul se menține pe locul doi, cu 34 de puncte. Etapa viitoare, gruparea ploieșteană va juca, pe teren propriu, la Brazi, cu Liceul Sfântu Pantelimon. Tot acolo, dar pe 6 noiembrie, trupa antrenată de Gică Liliac va înfrunta pe FC Voluntari, într-o nouă rundă din Cupa României.