Actualitate

Final de an cu argint și bronz

Boxul ploieștean a încheiat pe podium sezonul 2019. Nu pe unul oarecare ci pe cel internațional. Gabriel Șchiopu, de la CS Petrolul, și George Dumitrescu, de la CSM Ploiești, s-au întors cu medalii de la Balcaniada din Turcia. ”Petrolistul” Șchiopu a cucerit medalia de argint fiind învins în finală de un pugilist al Turciei. Sportivul de 20 de ani a fost singurul dintre boxerii români care a prins finala competiției. În schimb, ”municipalul” Dumitrescu a fost stopat în drumul spre finală de un reprezentant din Kosovo. Chiar dacă a avut o șansă să se bată pentru ”aur”, sportivul CSM-ului poate fi mulțumit având în vedere că este la prima sa performanță europeană. Pe lângă medaliile câștigate pentru boxerii ploieșteni și nu numai, rămâne experiența acumulată care le poate fi de folos la turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice. Acesta se va desfășura la Londra, în luna martie, și la care sunt șanse mari să participe ambii pugiliști. Întrecerea din ,,Țara Semilunei” s-a bucurat de prezența a 48 de boxeri, la opt categorii de greutate. În afara gazdelor, România a prezentat cea mai numeroasă delegație de sportivi, prin cei 14 competitori, băieți și fete. ,,Nobila artă” românească trebuia să se termine cu cea mai populară competiție: Centura de Aur. Însă prestigioasa întrecere nu se mai desfășoară deși Federația Română de Box a avut în acest an un buget de aproximativ un milion de euro.