Sport

Frații Iordănescu s-au înfruntat la Ploiești

Edi și Alex Iordănescu sunt copiii lui Tata Puiu și au fost pentru prima oară adversari. Astra, pregătită de Edward Iordănescu, a jucat un amical la Ploiești, pe arena din cartierul ,,9 Mai”. Adversar i-a fost Viitorul Domnești unde joacă și Alex. În confruntarea fraților câștig de cauză a avut cel mai mare, Edi, care s-a impus, prin jucătorii săi, cu 2-0. Antrenorul Astrei a urmărit testul din tribună în timp ce jucătorul Viitorului a intrat în repriza a doua. Edi Iordănescu crede că fratele mai mic are foarte mult de muncit și speră să facă treabă acolo unde joacă. Antrenorul spune că nici nu a realizat că cel mic îi este adversar, fiind foarte concentrat pe jocul Astrei. În schimb, Alex a considerat meciul ca fiind unul special, având în vedere că și-a înfruntat fratele. El a mai spus că indiferent de adversar vrea să câștige, asa că speră să-l bată data viitoare. Și mai vrea ca pe viitor să fie antrenat de Edi pentru că are foarte multe de învățat de la el. Si Astra lui Iordănescu mai are mult de muncă, având în vedere că la acest amical au mai fost doar trei jucători din vechea gardă: Takayuki Seto, Alex Stan și Alex Ionita. În rest, mulți jucători noi, printre care și fostul golgeter al ligii a doua, Bogdan Chipirliu. Atacantul este în urmă cu pregătirea fizică, a jucat puțin, dar tot a avut câteva ocazii ratate, din păcate. Chiar dacă evoluează în liga a treia cei de la Domnești nu sunt domni când vine vorba de fotbal. Au jucat pe căldură mare, apoi au mai rămas pe gazon și au dat câteva ture de teren, încheiate cu o repriză de stretching.