Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Gimnaste de gală!

CSM Ploiești are gimnaste de gală! Duminică, în Capitală, a avut loc Gala Gimnasticii Ritmice Româneşti. Cu această ocazie, forul bucureștean de specialitate le-a premiat pe medaliatele la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Europene, precum şi pe cele mai bune zece sportive ale anului 2018. În „Top 10”, se află și trei reprezentante ale CSM-ului. Cea mai tare gimnastă ,,municipală” din 2018 este Denisa Stoian. Sportiva ocupă poziţia a 3-a a ierarhiei, Miruna Ciocîrlan fiind a 5-a, iar Sabina Enache, pe locul al 8-lea a ierarhiei întocmite de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică. De asemenea antrenoarea Simona Puiu a fost premiată pentru performanţele deosebite din 2018, culminând cu calificarea pe care Denisa Stoian a obţinut-o la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, din luna octombrie. Reprezentantele CSM-ului au fost prezente la eveniment după o ultimă evoluție din acest an, tocmai la Piramide. Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan, au reuşit să cucerească şase medalii, dintre care două de argint şi patru de bronz la prima ediţie a „Heliopolis Tournament”, de la Cairo. Întrecerea din Egipt a avut la start peste 40 de sportive la categoria „junioare”, fiecare gimnastă prezentând câte trei obiecte în concurs, de-a lungul celor două zile. Denisa a obţinut medalia de argint la cerc şi a avut note bune la minge şi măciuci, iar Miruna a cucerit medalia de bronz la toate cele trei obiecte prezentate: minge, măciuci şi panglică. În urma acestor performanţe, cele două sportive ale CSM Ploieşti au urcat pe podiumul de la individual compus, Denisa ocupând locul al 2-lea, iar Miruna, pe cel de-al treilea.