Actualitate

Moldovan inspirat de un președinte american

Victoria reușită de Chindia împotriva lui Poli Iași l-a determinat pe antrenorul Viorel Moldovan să-i motiveze pe jucători cu un citat al fostului președinte american Richard Nixon. Moldovan le-a spus fotbaliștilor Chindiei că nu trebuie să renunțe indiferent de situație. Aceștia au înțeles mesajul antrenorului și au reușit să câștige, 2-1, împotriva ieșenilor. Atacanții Florea și Cherchez ”au întors-o ca la Ploiești” în doar patru minute. Scorul a fost deschis, în startul reprizei secunde, de Platini. Târgoviștenii au învins din nou după șapte etape în timp ce moldovenii lui Teja se aproprie de locurile ”fierbinți”. Antrenorul Iașiului recunoaște că echipa trece prin momente grele, iar eșecul suferit etapa trecută, în prelungiri, a influențat jucătorii. Chindia ocupă locul 10 în prima ligă și va încheia anul tot pe arena ,,Ilie Oană”, împotriva celor de la Hermannstadt Sibiu.