Actualitate

Parte-n parte cu Ungaria!

Naţionala feminină de handbal a României va avea meci decisiv la Campionatul Mondial din Japonia. Selecționata tricoloră trebuie să bată Ungaria pentru a se califica în Grupele Principale ale competiției. S-a ajuns la această situație după ce România a pierdut ”pe mâna ei” înfruntarea cu Muntenegru. S-a terminat 26-27, iar tricolorele au suferit a doua înfrângere la acest Mondial şi riscă să rateze calificarea mai departe. În prima parte a disputei cu muntenegrencele, echipa antrenată de Tomas Ryde și Costică Buceschi părea câștigătoarea meciului. Însă ultimul sfert de oră al partidei a fost catastrofal cu greşeli, tehnice şi tactice, în ambele faze, atât ale jucătoarelor, cât şi ale staff-ului tehnic. Toate acestea au dus la situația în care româncele nu au mai punctat vreme de șase minute. De toate acestea a profitat echipa antrenată de suedezul Johansson și de românul Vasile care a înscris şapte goluri consecutive. România a încercat o revenire în finalul partidei şi a sperat la un egal, dar a pierdut la limită. Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului fiind autoare a 11 goluri. Starul naționalei române a spus, după meci, că rămâne încrezătoare în echipa sa deoarece are valoarea necesară să bată Ungaria. Partida decisivă va avea loc vineri, de la ora prânzului, chiar de Sfântul Nicolae. România are ca obiectiv clasarea în primele opt echipe la mondialul japonez pentru a putea juca la turneul preolimpic.