Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Petrolul face “victime” de top

Formația sub 19 ani a Petrolului a făcut “victime” de top în campionat. După ce a învins clar Concordia Chiajna, liderul la zi al ierarhiei, trupa antrenată de Gheorghe Liliac a mai bătut o formație din vărful clasamentului. Petrolul a căștigat cu 4 la 2, pe teren propriu, împotriva Academiei Clinceni, echipa de pe locul trei. Succesul împotriva ilfovenilor a reprezentat și o revanșă a petroliștilor după eșecul usturător din turul campionatului. Dar și o motivație pentru echipa de seniori care la fel ca și cei mici au pierdut primul joc, disputat la Clinceni. La baza sportivă de la Brazi, Enache și colegii săi au căștigat în urma unui joc pe care l-au controlat în mare parte. Micuțul Mario Bratu a fost mare și la acest meci. El a dat o pasă decisivă și a înscris de două ori. Mai intăi l-a servit, din corner, pe căpitanul Dan Enache care a punctat cu o lovitura de cap. Oaspeții au reacționat repede și au egalat, peste căteva minute, cănd unul din atacanții ilfoveni a înscris cu un șut la colțul scurt. Petroliștii au trecut în avantaj cu cel mai frumos gol al meciului. Rareș Simionescu a făcut o recuperare în propria jumătate, a trecut de adversari și după o combinație de efect cu Sotir, a înscris subtil la colțul lung. A urmat desprinderea la aceași poartă în urma unei centrări de pe partea stăngă. Portarul Clinceniului a respins greșit și Mario Bratu a profitat trimițănd mingea în poartă. Același Bratu a dus scorul la 4-1, în repriza secundă, în urma unui penalti obținut și transformat tot de el. Academica a mai avut o răbufnire spre finalul jocului cănd a mai înscris o dată însă trupa petrolistă nu a avut emoții în privința căștigării meciului. Petrolul under 19 are numai victorii în acest an, ocupă locul 5, dar seria este stopată la acest moment. Asta pentru că gruparea ploieșteană va sta runda viitoare deoarece Dunărea Giurgiu s-a retras din campionat.