Imobiliare Valea Prahovei
Sport

Petrolul, “prinsă în ofsaid”

Petrolul a fost “prinsa in ofsaid” la Giurgiu. Formatia ploiesteana a ratat sansa de a juca a doua finala consecutiva in Cupa Romaniei. Petrolul a pierdut dramatic, in prelungiri, dupa un gol din ofsaid, dupa cum spun specialistii, reusit de fundasul Papp. Galben-albastrii au avut doua sanse din trei sa joace cu trofeul pe masa iar acest lucru a fost posibil pina in prelungiri. Ei au deschis scorul, in prima repriza, prin Toto Tamuz dupa o lovitura libera executata de Juan Albin. Aceasta a fost singura realizare a jucatorului pe tot parcursul meciului. In repriza secunda, fostul petrolist Budescu a egalat reluand mingea pe linga Pecanha dupa o neatentie a lui Hoban. Si tot acesta, impreuna cu Achim, n-au reusit sa-l blocheze pe Alibec care a scos lovitura libera din care a iesit golul calificarii giurgiuvenilor. La final, acestia s-au bucurat chiar si in fata spectatorilor pictati in timp ce petrolistii au fost apostrofati de galeria venita de la Ploiesti. In timpul meciului, “lupii galbeni” le strigau jucatorilor sa vina, pentru a patra oara, cu trofeul pe “Ilie Oana”. Insa acesta pleaca de la Ploiesti iar Petrolul trebuie sa mai astepte un sezon ca sa-l recastige. Razvan Lucescu a fost invins pentru prima data de cand este pe banca petrolista. La final el a declarat ca dezamagirea este foarte mare si de aceea n-a putut sa le spuna nimic jucatorilor. Antrenorul Petrolului sustine ca eliminarea lui Morar, la 1-0, nu a contat pentru ca jucatorii au stat bine in teren. Este al treilea meci consecutiv cand Petrolul are om eliminat dar pentru prima oara cand dezavantajul se vede si pe tabela.