Actualitate

Remiză de Ligă

Astra a bifat al treilea meci amical din stagiul „turcesc” în urma căruia a obținut un rezultat ,, de imagine”. Trupa astristă a remizat, 1 la 1, cu echipa elveţiană Young Boys Berna. Formația helvetă este liderul din „Ţara Cantoanelor” şi participantă în grupele Champions League. Echipa care se antrenează la Ploiești și joacă la Giurgiu a ratat de puțin cel de-al treilea succes pentru doar câteva minute. Asta pentru că vedeta elveţienilor, internaţionalul camerunez Ngamaleu, a egalat în finalul partidei. Prima parte a aparținut astriștilor care au și reușit deschiderea scorului prin golul lui Azdren Llullaku, după 20 de minute de joc. După pauză principalul Enache a rulat tot lotul astfel că jocul a mai scăzut iar elevețienii au reușit să egaleze. În primul test al cantonamentului, băieții lui Costel Enache s-au impus cu 2-0, în duelul cu divizionara secundă turcă Gaziantep. Golurile Astrei, au fost marcate de Claudiu Belu și Denis Alibec, într-un meci în care s-au rulat toți jucătorii disponibili. În al doilea joc, scorul a fost identic dar cu alți marcatori. Crișan și Lullaku au fost cei care au înscris în poarta celor de la Elazigspor. Pentru Astra urmează meciurile cu formația rusă Orenburg şi cea bulgară Beroe Stara Zagora, în 18, respectiv 20 ianuarie, ultimele ale turneului desfăşurat în Antalya.