Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Repetiție de argint pentru Campionatul Mondial

Boxerul Gabriel Șchiopu a reușit un parcurs de calitate la un turneu amical înaintea celei mai importante competiții din acest an pentru el. În Serbia, a avut loc unul dintre cele mai importante întreceri de box pentru tineret din lume. Golden Glove of Vojvodina este o competiţie ajunsă la ediţia cu numărul 36. La ediţia din acest an, desfăşurată în perioada 11-15 iulie, a fost prezent şi sportivul ploieştean. Din delegaţia României au mai făcut parte încă patru pugilişti într-o competiție la care au boxat peste 100 de sportivi, (băieţi şi fete), din 22 de ţări din întreaga lume. Pregătit de antrenorul emerit Ion Moroiţă, sportivul de la Clubul Sportiv Petrolul Ploieşti a fost singurul din echipa României care a urcat pe podiumul de premiere. Gabriel Şchiopu a participat la categoria 52 de kilograme, în primul tur trecând clar de un pugilist din Ungaria, arbitrul oprind partida în runda a doua. Șchiopu l-a învins, apoi, în semifinale, pe un reprezentant al Thailandei, calificându-se în finala turneului, în care s-a confruntat cu Talgat Syrymbetov, din Kazahstan. În ultimul act, sportivul kazah s-a impus la limită, Şchiopu adjudecându-şi, astfel, medalia de argint. Pugilistul petrolist se pregăteşte intens pentru Campionatul Mondial de tineret, care va avea loc la Budapesta, în perioada 20-31 august. Gabi Şchiopu și-ar dori în Ungaria cel puțin rezultatul din Serbia ceea ce ar însemna automat calificarea la Jocurile Olimpice din 2020.