Sport

S-a revărsat Dunărea!

S-a revărsat Dunărea în poarta celor de la CSM Ploiești. Echipa a primit 40 de goluri în partida de la Călărași. Un record negativ pentru defensiva ploieșteană care, pentru prima oară în acest sezon, încasează atâtea goluri. Dar și unul pozitiv pentru echipa antrenată de Aihan Omer, care pentru prima dată în acest sezon, a avut atâtea reușite. S-a terminat 40-29, călărășenii răzbunându-se după eșecul suferit, în tur, la Ploiești. Meciul a început spectaculos, iar reușitele ambelor echipe “curgeau” de la o poartă la alta. Handbaliștii ploieșteni chiar au avut un mic avantaj la jumătatea primei reprize. Însă dublele eliminări dictate împotriva lor au contat în stabilirea rezultatului. Mai întâi, în prima parte, Capotă si Turcu au luat “2 minute”, deciziile fiind contestate de Dobrescu și Nicolae. Iar în repriza a doua, “pachetul” format din Tărâță și același Capotă, a fost trimis pe bancă, de “fluierașii” partidei.

După toate aceste situații, dunărenii au profitat și s-au distanțat lejer până în finalul jocului. Când diferența era mare, banca tehnică ploieșteană a decis să apeleze și la rezerve iar unii jucători n-au dezamăgit. Portarul Rotaru a mai limitat scorul în condițiile în care a avut zece intervenții salvatoare. Iar interul stânga, Hoinaru a reușit trei goluri, fiind un semnal din partea lui că merită mai multe minute de la antrenorii ploieșteni. Pivotul Alex Farcaș a fost cel mai eficient de la CSM, 7 goluri, în timp ce, pentru gazde, Gavriloaia a reușit să scuture plasa de noua ori. Acest eșec, după două rezultate bune, ar trebui să-i “scuture” pe handbaliștii CSM-ului care vor avea parte de o nouă confruntare importantă pentru lupta din play-out. Ploieștiul întâlnește, vineri seară, la Sala Olimpia, pe Energia Targu-Jiu, formație aflată deasupra echipei gazdă. La acest moment, CSM Ploiești ocupă locul 12, cu 18 puncte.