Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Stoican a urmărit un meci cu nouă goluri

Prezență neașteptată la debutul juniorilor petroliști sub 19 ani în campionat. Flavius Stoican, antrenorul echipei mari, a fost la partida Petrolul-Rapid, disputată pe terenul de la Brazi. Stoican a venit la pauză pe gazon, i-a încurajat pe jucători și a stat de vorbă cu antrenorul echipei, Gică Liliac. Principalul Petrolului i-a urmărit mai atent pe jucătorii care se antrenează și cu echipa mare: Enache, Ioniță, Simionescu și Constantinescu. După pauză, Flavius Stoican a urcat în tribună de unde a continuat să urmărească înfruntarea. Jucătorii au fost surprinși plăcut de vizita antrenorului iar acest lucru s-a văzut o perioadă. La pauză, Petrolul era condusă cu 2-1 de Rapid, golul petroliștilor fiind marcat de româno-turcul Mehmet Ardic. În partea secundă, Petrolul “a întors-o ca la Ploiești” prin golurile lui Constantinescu și Simionescu. Însă defensiva petrolistă a cedat imediat după golul trei, rapidiștii restabilind egalitatea. S-a făcut 3 la 3 și petroliștii puteau să treacă încă o dată la conducere prin micuțul Chițescu însă acesta a ratat dintr-o poziție bună. În schimb, rapidiștii au profitat de greșelile defensive ale gazdelor și au mai înscris de trei ori. Petrolul-Rapid 3 la 6 astfel că jucătorii “under 19” au ratat startul sezonului. Ei au fost “răzbunați” de colegii lor mai tineri de la ,,U17”, care s-au impus cu 3-0. Ambele meciuri s-au disputat pe o căldură infernală, arbitrii fiind nevoiți să acorde câte două pauze de hidratare pe repriză. După ce au avut derbi cu Rapidul, etapa următoare ambele echipe ploieștene vor juca cu Astra, în partidele orgoliilor locale.