Imobiliare Valea Prahovei
Sport

Victorie în lacrimi

Handbalistele Ploiestiului au plans dupa primul succes in Liga Nationala. Cele mai emotionate au fost Alla Sheiko si Sanja Vlaskalic care la final nu s-au mai putut stapani. Fetele antrenate de Gheorghe Covaciu au suferit 7 etape ca sa reuseasca prima victorie. A venit impotriva zălăuancelor antrenate de Ghoerghe Tadici. CSM Ploiesti- Handbal Club Zalau 22 la 18 dupa ce si la pauza echipa ploiesteana a fost in avantaj, 11-7.

In prima repriza fetele lui Covaciu au trait periculos dupa ce Elena Serban, portarul-titular, a fost eliminata. Oaspetele s-au apropiat, insa time-out-ul solicitat de Covaciu le-a determinat pe ploistence sa aibe 6 minute de joc foarte bune. Dupa pauza, scenariul parca s-a repetat, gazdele n-au marcat tot atatea minute iar pauza ceruta de antrenor le-a trezit pe fete care s-au impus.

Mirela Mirabela Roman este la doilea meci consecutiv cea mai eficienta jucatoare in timp ce Sheiko este la prima partida fara gol marcat. Mirela Mirabela a spus ca era si timpul ca echipa sa castige si vrea ca acest succes sa fie confirmat etapa urmatoare.

Antrenorul CSM-ului a declarat ca victoria este fireasca, deoarece a venit impotriva unei echipe de valoarea lor. Iar de-acum inainte adversarele vor fi la fel astfel ca fetele trebuie sa castige cat mai multe meciuri. Urmatoarea sansa este peste cateva zile cand CSM Ploiesti va juca la Unirea Slobozia, nou-promovata in Liga Nationala.