Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Calificare obținută la mare

Echipa de handbal juniori 1 a CSM Ploieşti a obținut calificarea matematică la Turneul final cu două runde înaintea terminării meciurilor din grupă. Trupa ploieșteană s-a impus categoric la malul mării pe terenul celor de la Dobrogea Sud Constanţa. Handbaliștii ploieșteni au căștigat la 11 goluri diferență, 42-31, în faţa singurei formaţii care i-a învins în acest sezon. Andrei Stănescu și Gabriel Paraschiv au fost cei mai eficienți handbaliști ai CSM-ului. Primul a marcat 12 goluri, iar celălalt, 8. Succesul de la Constanța le asigură băieţilor antrenați de Silviu Stănescu menținerea pe primul loc al clasamentului Grupei Valoare 1indiferent de ultimele rezultate. Deja calificaţi, băieţii mai au de disputat două confruntări tari în finalul acestei faze a competiţiei, cu echipele alături de care vor merge, foarte probabil, la turneul final. Duminică, de la ora 14.00, în Sala „Olimpia”, vor juca cu LPS Suceava, şi, peste două săptămâni, pe 21 aprilie, în deplasare, cu CSM Bacău. Deși nu mai pot schimba conformația ierarhiei, disputele cu formațiile Moldovei mai au o miză. CSM Ploiești este neînvinsă în această fază și vrea să rămănă la fel și după aceste ultime jocuri. În lupta finală pentru titlul național, vor merge primele două locuri din fiecare grupă, plus cele mai bune două formaţii de pe locurile trei ale celor trei grupe. Sezonul trecut formația ploieșteană a jucat cu ,,titlul pe masă” obținănd titlul de vicecampioană națională.