Sport

Cu Turcu și Dumitru la pupitru

Portarul Dumitru și centrul Turcu au fost artizanii succesului obținut de CSM Ploiești în prima etapă a campionatului. Primul meci a însemnat și primul derbi contra celor de la Știința 2 Bacău. Iar formația ploieșteană s-a impus, 36-32 după ce la pauză scorul era egal, 19 la 19. Succesul a venit mai ales după evoluția din repriza a doua. Portarul Marian Dumitru a avut câteva intervenții excelente, iar acestea i-au injectat pe colegii săi, care au jucat un handbal rapid, reușind să înscrie la aproape fiecare atac. Așa cum a făcut-o și Emilian Turcu, cel mai bun marcator al ploieștenilor. Turcu a reușit 12 goluri, doar 3 fiind marcate de la “7 metri”. Principalul Dragoș Dobrescu și directorul tehnic Ion Nicolae n-au reușit, în prima parte, să regleze defensiva. Băcăuanii înscriau lejer, ajutați de apărarea largă a CSM-ului. La pauză situația s-a mai îmbunătățit și acest lucru s-a văzut în partea secundă, când s-a obținut o victorie importantă. Asta pentru că a fost primul meci, dar și pentru că s-a jucat împotriva unui adversar considerat printre cei mai buni din Seria A a ligii secunde. Etapa viitoare, CSM Ploiești va juca în deplasare, la CSU Suceava 2, o altă echipă-satelit a eșalonului second din handbalul românesc.