Actualitate

Enache a trecut de prima probă

Costel Enache a trecut de prima probă, pe teren, ca antrenor al Petrolului. A ieșit victorios după primul test în care s-a agitat tot timpul pe margine. A stat cu gura pe jucătorii săi și a fost un du-te vino continuu. La un moment dat s-a enervat pe adversar după ce un jucător kazah a avut o intrare dură la Marinescu. Același Marinescu a reușit să deschidă scorul pentru Petrolul după o fază începută de albanezul Vajushi, continuată de Olaru și finalizată de căpitanul petroliștilor. După pauză, antrenorul Enache s-a revăzut cu fostul său elev Matulevicius, acum adversar, și a continuat să fie aproape de jucători. L-a lăudat pe Gabi Deac pentru ocazia avută prevestind golul doi al petroliștilor marcat chiar de mijlocaș. Și golul doi a venit din partea lui Deac cel care a controlat mingea 40 de metri după care a plasat-o pe lîngă portarul formației din Kazahstan. Antrenorul Petrolului s-a enervat cel mai rău pe fundașul Țicu după ce acesta a greșit o pasă.Tot formația petrolistă a mai avut o șansă de a marca însă Saim Tudor a trimis mingea în bară. S-a terminat 2-0 după un amical început ziua și terminat noaptea. Enache a folosit câte o echipă pe repriză, l-a introdus și pe juniorul de 16 ani, Adi Nicolae. Cei trei portari au avut câte jumătate de oră pe teren, iar Sîrghi și Nițescu au fost menajați. Mâine, Petrolul va juca al doilea test cu o formație din liga a doua ungară.