Imobiliare Valea Prahovei
Actualitate

Petrolul a câștigat după o jumătate de an

A trebuit să treacă jumătate de an ca Petrolul să câștige, iarăși, în deplasare. La începutul lui octombrie 2019, gruparea ploieșteană se impunea, 1-0, la Pandurii Târgu-Jiu. În martie 2020, Petrolul a câștigat, 2-1, la Csikszereda. Cu multă șansă, dar meritat, având în vedere desfășurarea meciului. Băieții lui Enache au avut prima ocazie, însă Meza Colli a ratat din poziție ideală. Peste puțin timp l-a imitat Pol Rodriguez, șut peste din câțiva metri. Și cum ocaziile se răzbună, ciucanii au reușit să deschidă scorul la una din puținele șanse avute. Casiadi a trimis mingea aproape de vinclu în urma unei centrări venite de pe partea stângă. A urmat goana ”lupilor” după întoarcerea scorului. Ei au reușit să evite rușinea în ultimul sfert de oră al partidei. Mai întâi, golgeterul Arnăutu a fost pe fază și a împins mingea în poartă după ce portarul gazdelor a scăpat-o. După alte cinci minute, fotbaliștii Petrolului au dat golul victoriei. Younes a vrut să centreze în careu însă balonul a fost deviat de un fundaș ciucan în propria poartă. Fotbaliștii Petrolului au cucerit trei puncte foarte importante de care s-au bucurat, la final, cu cei peste 100 de fani veniți de la Ploiești. După meci, principalul Costel Enache a spus că cel mai mare merit al jucătorilor este faptul că au crezut în victorie până la capăt. Asta arată caracter din partea lor, dar și faptul că vor să reușească promovarea. Petrolul se află pe locul cinci, la un punct de locurile care asigură promovarea și locul la baraj. Etapa viitoare, găzarii vor juca, fără spectatori, pe arena Ilie Oană, împotriva celor de la Ripensia.