Actualitate

Prima semifinalistă a Cupei României

Viitorul Constanța este prima semifinalistă a Cupei României. Piteștiul a găzduit primul sfert de finală al actualei ediții a Cupei României. Iar trupa lui Gheorghe Hagi s-a impus în fața lui Hermannstadt Sibiu, scor 3-2, și a obținut calificarea în “careul de ași” al Cupei. Fosta campioană României a condus cu 2-0 la pauză. Avantajul a venit, după numai căteva minute de joc, în urma golului marcat de Vlad Achim, din penalty. Iar spre finalul primei părți, brazilianul Rivaldinho a mărit avantajul constanțenilor. La reluare, sibienii au reușit să revină și să egaleze după ce Achim și-a marcat în propria poartă, iar Tsoumou a punctat și el. În final, duelul a fost decis de un alt fotbalist brazilian. Mijlocașul Eric a înscris la primul său meci de la revenirea în România după o acțiune individuală. Miercuri și joi, vor avea loc celelalte trei jocuri din „sferturi”. Dunărea Călărași – Astra Giurgiu și Sepsi Sfăntu-Gheorghe – CFR Cluj. Iar măine seară va avea loc ultimul duel, între Csikszereda Miercurea-Ciuc și U Craiova 1948. Semifinalele Cupei României, ediția 2018-2019, vor avea loc pe 2-4 aprilie,turul, respectiv 23-25 aprilie, returul. Finala actualei ediții a “competiției surprizelor” este programată în a doua zi a lunii iunie.