Primăria Comarnic: cine iese la iarbă verde de Paște va fi amendat
Paștele se apropie, iar oamenii vor fi tentați, mai mult ca până acum să iasă din case.
Locuitorii din orașul Comarnic au fost deja îndemnați de către autorități să respecte măsurile luate pentru reducerea numărului de îmbolnăviri cu noul coronavirus și să stea acasă inclusiv de Paște.
Astfel, Primăria Comarnic a anunțat că sunt interzise ieșirile la iarbă verde pe raza orașului, în prima și a doua zi de Paște, iar cine nu va respecta această decizie va fi sancționat.
Reprezentanții primăriei susțin că pentru a se verifica respectarea acestei hotărâri, patrule mixte ale Poliției Române și ale Poliției Locale din oraș vor acționa în zonele verzi și pe plaiurile unde, de regulă, de sărbători, numeroși localnici încingeau grătarele.
Cele mai frecventate zone sunt Ghioșești, Seciuri, Podul Lung, Poiana -Colț și Florei.
”Starea de urgență națională implică distanțare socială și restricții de circulație pentru populație, iar activitățile recreative din zilele de sărbătoare nu reprezintă o urgență”, au ținut să mai menționeze reprezentanții administrației locale din Comarnic.