Actualitate

Primul titlu național la seniori

Boxerul Gabriel Șchiopu a reușit prima sa performanță la nivel de seniori. Pugilistul de la Clubul Sportiv Petrolul a ieșit campion național chiar din primul an de seniorat. El a cucerit medalia de aur la Brezoi acolo unde s-au desfășurat Campionatele Naționale “under 22”. Două minute i-au trebuit sportivului de 18 ani să devină cel mai bun în finala categoriei 52 de kilograme. Șchiopu l-a învins, prin abandon, pe adversarul său de la Farul Constanța. Boxerul, asistat din colț de maestrul emerit Ion Moroiță, a cucerit pînă acum patru titluri naționale, dintre care trei la juniori. El a devenit senior în septembrie anul trecut, atunci cănd și-a sărbătorit majoratul. Pentru Șchiopu urmează un nou eveniment major în cariera sa. De Ziua Femeii, bărbații vor da startul unui nou Campionat European. Pe 8 martie, în Rusia, va începe turneul final dedicat pugiliștilor sub 22 de ani. Iar sportivul ploieștean va concura cu șanse mari la medalie. De măine, el va relua antrenamentele pentru Europeanul rusesc la Centrul Olimpic de la Bacău. Un alt sportiv prahovean a fost aproape să urce pe prima treaptă a podiumului de premiere, în competiția de la Rămnicu-Vălcea. George Dumitrescu, de la Clubul Sportiv Municipal Ploiești, a pierdut în finala categoriei 64 kilograme, împotriva unui sportiv romăn stabilit în Elveția și legitimat la CFR Timișoara. Dumitrescu, asistat din colț de maestrul emerit Adi Părlogea, a fost învins la puncte și a trebuit să se mulțumească cu medalia de argint. CSM-ul a mai avut un reprezentant însă acesta nu a putut concura din cauza vărstei. AIBA a hotărăt, recent, ca pugiliștii care împlinesc 18 ani pot intra în ring doar după șase luni de cănd au devenit boxeri seniori. Și cum sportivul CSM-ului nu a îndeplinit acest nou criteriu a fost nevoit să se întoarcă acasă.