Actualitate

Succesul Petrolului a făcut victime

Primul succes oficial al Petrolului în acest an a făcut căteva victime chiar în “haită”. După victoria, 2-0, de la Tărgu-Jiu, gruparea ploieșteană va avea cățiva jucători absenți. Chiar înainte de startul jocului portarul Ianoș Brănză a trebuit înlocuit cu Cezar Lungu. Apoi, în finalul primei reprize, fundașul central Sebastian Ghinga s-a accidentat suferind o întindere la piciorul drept. În locul său a intrat mijlocașul Marius Chindriș care în debutul părții a doua a primit cartonașul roșu din partea centralului Cătălin Buși. Arbitrul a considerat că Chindriș a intrat cu talpa și de aceea l-a eliminat de pe teren. În acest condiții, Ghinga și Chindriș vor fi absenți pentru următoarea partidă de campionat. Primul din cauza accidentării în timp ce mijlocașul va sta cel puțin două etape pentru că a “văzut” roșu direct. Petrolul a jucat aproape toată repriza secundă în 10 oameni și a rezistat în fața Pandurilor care pînă la acest meci marcase de fiecare dată pe teren propriu. Gorjenii au ratat o lovitură de la 11 metri și au mai avut două ocazii care le-au dat emoții galben-albaștrilor.
Cele trei puncte petroliste au fost aduse de doi jucători. În prima parte, Sebi Ghinga și Cristi Pușcaș au profitat de greșelile portarului ploieștean Cotolan. Este al doilea gol pentru Ghinga în acest sezon după ce fotbalistul a punctat prima dată tot într-o deplasare, la Petroșani. Pentru mijlocașul Pușcaș a fost o premieră avănd în vedere că a înscris la primul său meci oficial. Petrolul a fost încurajată la -7 grade de circa 300 de suporteri care l-a final s-au încălzit împreună cu jucătorii.
Petrolul va juca următorul joc pe teren propriu, duminică, de la ora 14:00, cu Metaloglobus București.